Pojęcie „konflikt" definiowane jest w dwóch różnych znaczeniach. W pierwszym konflikt wewnętrzny rozumiany jest jako równoczesne występowanie sprzecznych motywów u jednej osoby. W drugim znaczeniu konflikt ma wyraźnie charakter interpersonalny, gdy działanie jednej osoby utrudnia bądź niekiedy uniemożliwia działanie drugiej osoby.
Środowisko społeczne jako środowisko wychowawcze
Dla socjologa człowiek istnieje jako część procesu społecznego, obiektywizuje on go do pewnego stopnia, zbliżając się do przyrodniczego spojrzenia na świat.
Socjologia - Podstawowe reguły metodologiczne prowadzenia badań
Intersubiektywna sprawdzalność nakazuje formułowanie twierdzeń naukowych, które umożliwiają sprawdzenie ich zgodności z rzeczywistością:
Socjologia - Samobójstwo
Samobójstwo – to rezygnacja jednostki z życia. To najtragiczniejszy przejaw dezintegracji społecznej i osobowościowej świadczący o tym, że istnieją mechanizmy integracyjne spajające jednostkę z szerszymi strukturami i samym sobą.
Socjologia - Bezrobocie
Bezrobocie – to zjawisko polegające na tym, że pewna część ludzi zdolnych do pracy, poszukujących pracy i akceptujących istniejący poziom wynagrodzenia nie znajduje zatrudnienia.
Rodzina, styl życia
Rodzina – to społecznie aprobowany, trwały sposób współżycia osobników powiązany więzami małżeństwa, pokrewieństwa
Socjologia - Kultura
Kultura – to to wszystko, co nie wyrasta samo przez się z przyrody, lecz pozostaje dzięki pracy człowieka, co jest wytworem celowej refleksji i działalności ludzkiej.
Grupa społeczna i przywództwo
Grupa – to dwie lub więcej osób o wspólnej tożsamości, między którymi dochodzi do strukturalnie uporządkowanych interakcji opartych na wspólnym zestawie oczekiwań co do zachowania partnera.
Urbanizacja i industrializacja
Urbanizacja – to proces społeczny i kulturowy polegający na szybkim wzroście liczby i rozwoju ośrodków miejskich na skutek koncentracji przemysłu i handlu. Związany z tym napływ ludności wiejskiej do miast powoduje wzrost odsetka ludności miejskiej i powiększenie się obszarów miejskich.
Proces społeczny, migracje, ruchliwość społeczna
Proces społeczny – to serie zjawisk wzajemnych oddziaływań ludzi na siebie lub serie zjawisk zachodzących w organizacji i strukturze grup, zmieniające stosunki między ludźmi lub stosunki między elementami składowymi zbiorowości.